ANASAYFA > Haberler > Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde Dokuma ve Gravür Sergisi 17 Mart- 17 Nisan

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde Dokuma ve Gravür Sergisi 17 Mart- 17 Nisan

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde ‘Dokuma ve Gravür Sergisi’

17 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ’NDE ‘DOKUMA VE GRAVÜR SERGİSİ’
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜZELER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN VE DOÇ. DR. SEVİM ARSLAN’IN DOKUMA VE GRAVÜR ESERLERİNDEN OLUŞAN ‘SEÇTİKLERİM’ İSİMLİ TEKSTİL SERGİSİ, MERİNOS TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ’NDE AÇILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen ve Doç. Dr. Sevim Arslan’ın dokuma ve gravür eserlerinden oluşan ‘Seçtiklerim’ isimli tekstil sergisi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde açıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan müzeler, sanatsal ve kültürel çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Müzeler Şube Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sevim Arslan’ın ‘Seçtiklerim’ isimli dokuma ve gravür sergisi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Toplam 12 eserin yer aldığı sergi, 16 Nisan 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
Serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt, geleneksel Türk sanatlarının farklı şekilde sunulduğu serginin hayırlı olmasını diledi. Sevim Arslan’ın sergisini tekstil başkenti Bursa’da açmasının önemine de değinen Özlükurt, son dönemde açılan ve açılacak olan müzelerle bu alanda da merkez haline gelen Bursa’nın bu tür anlamlı çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam edeceğini aktardı.
Küratör Prof. Dr. Ayten Sürür, 12 parçadan oluşan dokuma ve baskı resimlerini Bursa’da sergilediği için Sevim Arslan’a teşekkür etti. Tekstil ve lif sanatları alanında dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılmakta olan gelişmeleri ve çalışmaları Bursa’ya sunmayı ve paylaşmayı amaçladıklarını söyleyen Sürür, Arslan’ın dokuma resmi yorumlarını sergilemenin mutluluk verici olduğunu ifade etti.
Sergi sahibi Doç. Dr. Sevim Arslan ise, Bursa’da önemli bir mekanda sergi açmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Geleneksel Türk sanatlarıyla tekrar buluşup diyaloğa girmenin ve söylenecek sözleri bulmak amacıyla çalışmayı hazırladığını anlatan Arslan, binlerce senedir hiç değişmeden devam eden tekniği kullandığını dile getiren Arslan, tekstil ürünlerinin resim olarak seyredilmesini de arzu ettiğini söyledi.
Konuşmaların ardından sergi ziyarete açıldı. Doç. Dr. Sevim Arslan çalışmalarında kullandığı teknikleri konuklara da anlattı.Bir Cevap Yazın


altı × = 54